Teatrzyk w domu – kukiełki

Przedstawienie teatralne w domu? Oczywiście! Dla dzieci to nie tylko rozrywka, ale także nauka planowania, projektowania domowej sceny i występujących na niej „aktorów”, wymyślania scenariusza… Wreszcie – sam występ! Ileż emocji, choć to tylko występ przed bardzo życzliwą widownią.

Najmniej wymagający pod względem organizacji spektaklu jest teatrzyk kukiełkowy. Wystarczy jedno lub 2 krzesła, koc, który je przykryje i pluszaki (najwyżej 2 pluszaki dla każdego dziecka na jeden występ – dziecko ma tylko 2 ręce czyli po jednym pluszaku na każdą rękę) .

Krzesła przykrywamy kocem (tak jak na zdjęciu), dziecko wchodzi za krzesła i pluszakami trzymanymi w rękach „odgrywa role”.

Dorośli, pokażcie dziecku, jak wygląda scena z pozycji oglądającego – schowajcie się na chwilę za krzesłami i uświadomcie małym aktorom, że przedstawienie prezentuje się najlepiej wtedy, gdy nie widać głowy żywego aktora a tylko lalkę lub misia. Pomóżcie dziecku w ustalaniu scenariusza (najlepiej najpierw zobaczcie kukiełkowych „aktorów”, by zorientować się, co mogą robić), na przykład:

• Rozmowa między marchewką i groszkiem o zdrowym odżywianiu (tak jak na zdjęciach);
  • Rozmowa misia z lalką o tym, jakie zachowania dziecka lubią, a jakich nie;
  • Rozmowa pluszaków o tym, że warto się gimnastykować (pluszaki mogą robić skłony, podskoki, tańczyć w rytm muzyki, śpiewać i tańczyć…);
  • Rozmowa pluszaków o tym, że trzeba dbać o higienę – myć zęby, ręce, ciało;
  • Rozmowa pluszaków o oszczędzaniu wody, prądu (zakręcaj kran, gaś światło itd.)

Wierzymy w to, że będziecie mieć dużo ciekawych pomysłów na domowy teatrzyk kukiełkowy.  Już teraz bijemy WIELKIE BRAWA!