Radzimy sobie sami (2)

Kochani Dorośli! Kochane Dzieci!

Człowiek, który potrafi samodzielnie o siebie zadbać czuje się ważny i ma dobre zdanie o sobie samym. To może być właśnie najlepszy czas na naukę samodzielności tych najmłodszych, troszkę starszych i całkiem dużych przedszkolaków. Poniżej zapisujemy umiejętności potrzebne każdemu samodzielnemu dziecku. Wybierzcie tylko te, których ćwiczenie Wam właśnie jest potrzebne.

Uczymy się SAMODZIELNIE ROZBIERAĆ (np. wieczorem przed snem):

• Zdejmowanie i składanie (w najprostszy sposób – żeby nie było rzucone „byle jak”) bluzki, koszuli, podkoszulki;
  • Zdejmowanie i składanie spodni, spódniczki;
  • Zdejmowanie rajstop, skarpetek, majtek i odkładanie/układanie w odpowiednim miejscu;
  • Odpinanie guzików;
  • Odsuwanie suwaka;

ZDEJMOWANIE ODZIEŻY WIERZCHNIEJ:

• Odsuwanie suwaka, odpinanie guzików, odpinanie rzepów;
  • Zdejmowanie kurtki, płaszczyka, bluzy;
  • Zdejmowanie czapki, szalika i rękawiczek – wkładanie ich do rękawa kurtki (to jest bardzo potrzebne przy każdym wyjściu do kina, teatru itp.);
  • Zdejmowanie butów.