Obrysuj jak najwięcej wzorów

Planowanie przestrzeni do zagospodarowania – brzmi strasznie, ale nabywanie tej umiejętności zaczyna się już w przedszkolu. Powinni ją posiadać wszyscy, którzy w przyszłości będą wykonywać tak zwane „zawody ścisłe”.

Dziecko, które ma obrysować kształt szablonu na kartce papieru, zazwyczaj umieszcza go na środku dysponowanej przestrzeni. I tak z kartki A-4 wycięty jest jeden mały element ze środka, a reszta papieru – do wyrzucenia.

Nauczmy dzieci planować wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Z takiej kartki A-4 można wyciąć nie jeden, ale kilka a czasem kilkanaście takich elementów.

Potrzebne będą:

• kilka kartek papieru A-4
  • przedmiot o nieregularnym kształcie (np.: łyżka, foremka do ciastek itp.) albo wycięty z tektury szablon w kształcie chmurki, serca, gwiazdki itp. wielkości, mniej więcej, środkowej części dłoni (nie bierzemy pod uwagę palców);
  • ołówek

Wykonanie (polecenia dla dziecka):

1. Połóż  szablon (przedmiot albo wycięty element) na kartce i obrysuj jego brzegi ołówkiem.
  2. Na tej samej kartce obrysuj ten sam element jeszcze tyle razy ile to możliwe – obrysy nie mogą nachodzić na siebie.
  3. Na drugiej kartce postaraj się obrysować ten sam element więcej razy niż poprzednio.
  4. Próbuj jeszcze raz – może uda ci się umieścić na kartce jeszcze więcej elementów?

Ilustracja zadania – na zdjęciach.