„Gumowe” jajko – MALI BADACZE (4)

  1. „ Gumowe” jajko

( jajko, ocet )

Do eksperymentu potrzebujemy: jajko, szklankę, ocet.

Przebieg doświadczenia: Szklankę wypełniamy octem do około ¾ wysokości i wrzucamy do niej całe jajko. Szklankę przykrywamy talerzykiem, aby nie roznosił się wokół ostry zapach octu i odstawiamy na 24 godziny. Przez ten czas zaglądamy do jajka i obserwujemy, co dzieje się w szklance.  Po upływie doby wylewamy ocet, a jajko płuczemy pod bieżącą wodą.

Czy już wyczuwacie pod palcami, co stało się ze skorupką jajka? Jajko jest miękkie i sprężyste, niczym gumowa piłeczka? Okazuje się, że pewien składnik skorupki – wapń, stanowiący o jej twardości zupełnie się rozpuścił w wyniku działania octu. Można by powiedzieć, że ocet go zjadł.

Możecie teraz pobawić się jajkiem, jak piłeczką przerzucając go z jednej ręki do drugiej albo tocząc po stole. Uważajcie jednak by robić to ostrożnie, bo jajko przy mocnym nacisku może pęknąć.

Udanej zabawy  🙂