Eksperyment z jajkiem

Eksperyment z jajkiem i octem

Eksperyment pokazuje, jak działa pasta do zębów na skorupkę jajka.  Możemy w ten sposób uzmysłowić dzieciom, jak ważne jest mycie ząbków.

Potrzebne będą:

  • Dwa jajka
  • Pasta do zębów
  • Dwie szklanki
  • Ocet

 

Jedno jajko nacieramy dokładnie pastą do zębów i zostawiamy na dobę. Następnego dnia  wlewamy do dwóch szklanek ocet i wkładamy jajka. Można podpisać jajka, żeby potem było wiadomo, które zostało natarte pastą.  Efekty powinny być widoczne po około 15-30 minutach.  Skorupka jajka, które nie zostało natarte pastą zacznie się rozpuszczać, a to z pastą pozostanie nienaruszone. Jeśli jaka będą stać w occie długo (kilka godzin), również jajko posmarowane wcześniej pastą zacznie poddawać się działaniu octu. Będzie to następowało jednak wolniej niż w przypadku tego, które nie było natarte pastą do zębów.    Wniosek:  Trzeba koniecznie myć ząbki pastą!

Życzymy miłego eksperymentowania!