Bańka w bańce – MALI BADACZE (2)

„Bańka w bańce”

( woda, cukier, płyn do mycia naczyń)

Do eksperymentu potrzebujemy: ¾ szklanki wody, 1 łyżeczkę cukru, 2 łyżeczki płynu do mycia naczyń, słomkę do napojów.

Przebieg doświadczenia: Do szklanki z wodą wsypujemy cukier i dokładnie mieszamy łyżeczką. Następnie dolewamy płyn do mycia naczyń i powtórnie wszystko dokładnie mieszamy. Gładką powierzchnię, np. blat stołu zwilżamy przygotowanym płynem. Teraz bierzemy słomkę, moczymy ją w szklance z naszą miksturą i staramy się wydmuchać bańkę w miejscu na stole, które wcześniej sobie przygotowaliśmy. Jeśli udało nam się stworzyć pierwszą bańkę przyczepioną do stołu, ostrożnie wyciągamy z niej słomkę, ponownie zwilżamy ją płynem, „wbijamy się” w pierwszą bańkę i próbujemy zrobić „bańkę w bańce”.

Ciekawe, ile baniek będziecie w stanie wydmuchać? Spróbujcie też stworzyć „bańkową konstrukcję”, a jeśli macie rodzeństwo urządźcie zawody, np. na największą ilość baniek w bańce.