Zasady pomagające rodzicom kształtować prawidłowe nawyki prozdrowotne dzieci

ZASADY POMAGAJĄCE RODZICOM
KSZTAŁTOWAĆ PRAWIDŁOWE NAWYKI PROZDROWOTNE DZIECI

• Dawaj dobry przykład dziecku, sam stosuj zasady zdrowego żywienia i bądź aktywny fizycznie.
  • Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.
  • Przygotowuj atrakcyjne kolorystyczne potrawy, dbaj o estetykę podawanych posiłków.
  • Spożywaj śniadanie przed wyjściem z domu.
  • Przygotowuj dla siebie i dziecka do przegryzienia zamiast słodyczy- kolorowy talerz obranych i pokrojonych warzyw i owoców od razu do spożycia.
  • Gotuj razem z dzieckiem, zachęcaj je do wspólnego przygotowywania posiłków.
  • Staraj się przynajmniej jeden posiłek dziennie spożyć wspólnie z rodziną.
  • Zachęcaj dziecko do poznawania nowych smaków – monotonia nie sprzyja prawidłowemu żywieniu.
  • Stosuj zioła zamiast soli. Zabierz solniczkę ze stołu i nie dosalaj przy dziecku swoich potraw.
  • Zachęcaj dziecko do wspólnej aktywności fizycznej. Nie siedź w fotelu, tylko idź z dzieckiem na spacer lub wybierz się z nim na wycieczkę rowerową.
  • Zorganizuj wspólne zakupy. Możesz zaangażować dziecko w poszukiwanie produktów z oznaczeniami „o obniżonej zawartości soli” lub „bez dodatku soli” i wytłumaczyć mu, dlaczego jest to tak ważne. Warto ponadto jak najwięcej czasu spędzić w dziale ze świeżymi warzywami i pozwolić dziecku wybrać jego ulubione.
  • Zachęcaj dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków. Razem dobierajcie ulubione zioła i przyprawy. Każdy może doprawić swoje danie według własnego gustu i uznania- zachęci to dziecko do poszukiwania nowych smaków i da wiele satysfakcji.
  • Korzystaj z różnych form edukacji rodziców w przedszkolu, bierz aktywny udział w działaniach przedszkola na rzecz prozdrowotnego stylu życia. Twój udział w imprezach przedszkolnych jest prostym sygnałem dla dziecka, że wspierasz je w poznawaniu różnych form aktywności prozdrowotnej.
  • Nie nagradzaj dziecka słodyczami.
  • Nie kupuj dużej ilości słodyczy, słonych przekąsek, słodkich napojów. Dostępność tych produktów sprzyja ich spożywaniu.
  • Rozmawiaj z dzieckiem o problemach wynikających z nieprawidłowego odżywiania i braku aktywności fizycznej, otaczający świat nie zawsze propaguje zdrowy styl życia.

Źródło:. Charzewska J., Wolnicka K. (red) „Szkoła i przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej”, Warszawa, 2013.