„Plon, niesiemy plon, w gospodarza dom ”

DSCN7715Już po raz dziewiąty 16.10.2013 r. w naszym przedszkolu odbyły się dożynki. Celem uroczystości było budzenie szacunku dla pracy rolników, do chleba i ocalenie pięknej tradycji ludowej.

Starościna dożynek Gabrysia Mielicka i starosta Michał Jakutowicz przekazali na ręce gospodarzy Andrzeja Warwasa i Grażyny Rokity wieniec dożynkowy i bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów.

 Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której wystąpiły wszystkie dzieci. Przedszkolaki w ludowych strojach recytowały wiersze, przedstawiły przepiękną inscenizację „Jaś i Kasia” „Maryna gotuj pierogi” Każda grupa zaprezentowała taniec ludowy „Skowroneczek”, W moim ogródeczku”, „Poczkaj Kaśka ” a maluszki zatańczyły „Małe czerwone jabłuszko”. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zaśpiewały piosenki „Zielony mosteczek” i „Szła dzieweczka”. Każdy występ był nagradzany gromkimi brawami. Zaproszony do przedszkola zaprzyjaźniony zespół ludowy „Grzybowianki” z Grzybowej Góry zaprezentował wiązankę piosenek i przyśpiewek ludowych.

Na koniec tej części uroczystości dzieci ofiarowały gościom bułeczki i chlebek dożynkowy. Jak tradycja nakazuje gospodyni dożynek pani dyrektor Grażyna Rokita częstowała wszystkich chlebem. Po części artystycznej wszyscy mogli skosztować tradycyjnych przysmaków naszego regionu.
Spotkanie wzruszyło dorosłych uczestników, a dzieciom dostarczyło nowych wrażeń.

Dzieci i pracownicy przedszkola dziękują sponsorom Piekarni Batmar za pieczywo i Janowi Lech za wyroby wędliniarskie.