Rok Korczaka w naszym przedszkolu

Rok 2012 decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiono ROKIEM JANUSZA KORCZAKA. Dzieci z grupy IV – „ Słoneczka” wraz z paniami Elą Spadło i Małgosią Sielską (w okresie od marca do października 2012r.) również włączyły się w obchody Roku Korczaka.

Podczas cyklu zajęć realizowanych z bloku tematycznego „Tydzień w królestwie Króla Maciusia”, zapoznały się z sylwetką Janusza Korczaka: poznały jego twórczość, życie, dowiedziały się, że był człowiekiem, który bardzo kochał dzieci. Książka Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy ” była inspiracją do działań dzieci, zabaw, poznania praw dziecka i działalności plastycznej. Podczas zajęć dzieci chętnie mówiły o swoich uczuciach, przeżyciach radosnych i smutnych, doskonale obrazowały swoje prawa w pracach plastycznych. W sali przedszkolnej dzieci z pomocą nauczycielek zorganizowały gazetkę poświęconą Korczakowi. Do działań dzieci włączyli się też rodzice, którzy na spotkaniach w przedszkolu czytali fragmenty książki „Król Maciuś Pierwszy”.

Przedszkolaki z grupy IV wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z wielkim zaangażowaniem i radością odzwierciedlały w formie plastycznej swoje przeżycia.

Oprócz działań w przedszkolu dobyły się również spotkania w oddziale dziecięcym  Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul Sokolej. Dzięki współpracy z p. Barbarą Rogozińską przedszkolaki miały możliwość obejrzenia wystawy dotyczącej działalności J. Korczaka. Wzięły udział w licznych zabawach z Królem Maciusiem w roli głównej. Ciekawe metody, przygotowane pomoce i rekwizyty wprowadziły dzieci w świat praw.