„Uciekający” pieprz – MALI BADACZE (1)

Zabawy i eksperymenty dla dzieci: „Uciekający pieprz”

(woda, mydło, pieprz)

Do eksperymentu potrzebujemy: miskę lub talerz z wodą, pieprz, mydło lub płyn do mycia naczyń.

Przebieg doświadczenia: Do miski wlewamy wodę i posypujemy ją z wierzchu dość obficie pieprzem. Gdy zanurzymy suchy palec w wodzie, nic się nie dzieje – pieprz równomiernie pokrywa całą powierzchnię. Gdy posmarujemy palec mydłem i ponownie dotkniemy powierzchni wody, pieprz ucieka w kierunku brzegów naczynia.

Wyobraźcie teraz sobie, że pieprz to zarazki, które uciekają z Waszych rączek po użyciu mydła.

1
2
3
4
5

 

 

 

 

 

 

A skoro właśnie trzymacie mydło w swoich rączkach, przypomnijcie sobie z przedszkola „6 skoków do naprawdę czystych rąk”… i według tej instrukcji umyjcie dokładnie swoje rączki. Może zechcecie podzielić się tą ważną umiejętnością z młodszym bratem lub siostrą? Zachęcam Was do tego.

Jeśli zapomnieliście o którymś z kroków, chętnie Wam podpowiem:

  1. Umyj rączkom brzuszki
  2. Później plecki
  3. I paluszki
  4. Potem palce złap na wędkę
  5. Pokręć kciuki śrubokrętem
  6. I na koniec swe paluszki potrzyj szybko o dwa brzuszki